על השיטה

"האדם נידון להיות חופשי" - ז'אן פול סארטר

 

 

שיטת סאטיה ושיטת האקומי הן שיטות פסיכותרפיה הוליסטיות (גוף-נפש), ומהותן היא תהליך טרנספורמציה מתמשך המאפשר לאדם לחיות את חייו מתוך חווית חופש, אחריות, שקט נפשי ותכלית.  

השיטות הן שיטות אינטגרטיביות ומבוססות על גופי הידע של הבודהיזם והדאו לצד הפסיכותרפיה המערבית (יונג, בולבי, פרום, ביון ועוד). 

הטיפול מאפשר לאדם ללמוד כיצד "לעקוף" את האינטלקט (mind) המתוחכם והחלקלק;

להכיר ולדייק את החוויה בזמן הווה על צבעיה וצורותיה; 

לזהות את המנגנונים, הדפוסים והמסקנות שהופכים את התנהלות חייו לתנועה אוטומטית-רפטטיבית; ובעיקר ללמוד ולתרגל טכניקה ומיומנות ברורות במטרה לשחרר את עצמו מעצמו.

מדובר קודם כל בדרך חיים לפני שמדובר בשיטה טיפולית, המכוונת לחוויית חיים מאוזנת ונינוחה המאפשרת לאדם לפעול מתוך רצונו החופשי ומתוך תחושת אחריות מלאה על חייו.

אני מאמין שאנו חיים במרחב מאוד אינטסיבי ותובעני, רודפים אחרי הישגים ומטרות, מונעים מדחפים, והרגלים ומשעובדים לתפיסות ותבניות. אנו מעוניינים בשיפור ושינוי תמידיים, מחפשים פתרונות צריכה לעיתים ללא קשר למציאות, חרדים לעתידנו ולעתיד ילדינו, ובתוך כל אלה מחפשים ומעוניינים בפתרונות שיביאו אותנו אל חיים שקטים, נינוחים והרמוניים יותר.

הטיפול האינטגרטיבי קיים על מנת לאפשר לאדם לגשת אל מעבר ל"בעיות" ול"פתרונות" וללמוד ולתרגל כיצד להתבונן, לחקור ולהכיר את עצמו ואת המנגנונים, ההתניות והמסקנות המפעילים אותו בכל רגע ורגע.

"מעבר לנכון וללא נכון, ישנו שדה, אפגוש אותך שם" - רומי

רצוננו לשנות את המציאות מהחוץ פנימה

הוא ברובו סיזיפי, מייאש ומתיש

אלה שיטות הוליסטית (whole - שלם) המשתמשות ברבדים התודעתיים כמו שפה, אינטלקט, זכרון ורציונל יחד עם הרבדים הרכים והפחות מוכרים לרובינו כמו הנשימה, תחושות הגוף ותצורות הרגש השונות ("מיינדפולנס" על סוגיו). היכולת שלנו להתבונן, לחקור ולהכיר את עצמינו דרך כל הרבדים האלו מאפשרת לנו להתחיל את המסע פנימה. 

המטרה היא לאפשר לאדם להיות חופשי ולחיות את חייו מתוך חווית שקט והרמוניה עם הסובב אותו (להבדיל ממאבק/הימנעות יומיומי).

ניסיונותינו לחולל שינוי במצבנו דרך השגת יעדים ומטרות כאלו או אחרים בחוץ רק מרחיקים אותנו ומחלישים אותנו מלהיות קרובים ומסופקים תמידית מהמציאות וממי שאנחנו.

רצוננו לשנות את המציאות מהחוץ פנימה הוא ברובו סיזיפי, מייאש ומתיש.

דרך טיפול זו מאפשרת לאדם לזכות שוב ברצונו החופשי מתוך הכרה בכך שזהו הדבר העיקרי הנשחק בנו במהלך חיינו.

 

 

"הדרך הטובה ביותר להגשים את חלומותיך - היא להתעורר"

 

- פול וולרי