top of page

ספרים רבותי...

"ספר צריך לשמש כרגזן לים הקפוא שבתוכנו" - פ. קפקא

ספר יכול להיות מורה דרך נפלא. 

איגדתי כאן את הספרים הטובים ביותר שקראתי בתחום (לפחות פעם אחת). 

רובם הגדול עוסקים בבודהיזם, כאשר הוספתי עוד כמה שמבחינתי הם "ספרי דהרמה" לכל דבר ועניין רק שהמילה בודהיזם לא כלולה בהם. 

חשוב לי לציין שישנם אינספור ספרים בנושא בודהיזם ורבים מהם מאוד "נישתיים" ומדברים מתוך זרם או הסתכלות מסויימת. במהלך הדרך חיפשתי בעיקר את אלה שיוכלו לבנות לי מפה ברורה לגישות השונות כמו לתרגולים המגוונים. 

כל הספרים נמצאים בחנויות הספרים המרכזיות, ובמידה ולא, הם ניתנים להזמנה. 

(במידה ולא מצאתם, מוזמנים לדבר איתי ואשמח להשאיל :). 

קריאה נעימה!

בודהיזם

יש אינספור ספרים של מבוא לבודהיזם והם עלולים לגרום ל"בלבול" גדול. כמובן שאף אחד מהם לא מנסה לעשות עוול, אלא פשוט עלול להגיע מגישה כזו או אחרת והקורא שמתחיל את דרכו בבודהיזם לא יודע על כך (הינהיאנה, מהיאנה, וג'ריאנה, מערב, מזרח וכו'). 

פרופסור רופרט גתין לומד, חוקר, מלמד ומתרגל בודהיזם מאז שנות ה-70, הוא מקור ידע עולמי בכל הקשור לדרך הבודהיסטית ומכאן גם שספרו מומלץ מאוד עקב רוחב היריעה שלו, הצבעוניות שלו וההעמקה שלו במושגים שפעמים רבות יכולים מאוד לבלבל (מדיטציה, קרמה, הארה ומה שביניהם).

בודהיזם - מבוא קצר

אחד מספרי המבוא לבודהיזם היותר מהימנים ומדוייקים שיצאו בשפה העברית (להרחבה והעמקה אפשר לקחת את "בודהיזם" של רופרט גטין). 

יובל אידו טל - מורה, מרצה, מתרגל ומתרגם ותיק, אחד ממנהלי פסיכודהרמה בקמפוס ברושים, וחבר יקר. 

הספר מתעכב על כל הנקודות החשובות בתורה, פילוסופיה והדת הבודהיסטית ומנסה ליצור מפה יחסית אובייקטיבית (עם נטייה קלה להרחבה בתחום הזן). 

הספר מאוד קריא ונגיש - מומלץ על מנת לייצר סדר במילה הגדולה הזו כדי להבין שאין כזה דבר בכלל "בוזהיזם". 

להרבות טוב בעולם

 

אסתר פלד בספרה זה כותבת בצורה קולחת ומרתקת על השונה והדומה בין הפסיכותרפיה המערבית והצעירה לבודהיזם המזרחי והעתיק. 

במהלך הספר פלד מעמיקה אל תוך התכנים החשובים והעמוקים ביותר העומדים בבסיסה של הדרך הבודהיסטית כמו גם דרכה של הפיסכותרפיה.

ספר חשוב מאוד לדעתי שמבצע אינטגרציה מסוימת בין המזרח ומערב ומאפשר לנו ההדיוטות להבין איך ניתן לגשר על המרחק והזמן ולאפשר לנו לחוות את שתי הגישות ל"אני" הזה שכל כך מרתק אותנו ויחד עם זאת אנו רוצים לאפשר לו לנוח ולחוות קצת שקט בזמנו הקצר על הכדור. 

 

 

ערות בחיי היומיום

ספר מקסים בעיני של סטיבן פולדר אחד ממורי הדהרמה הותיקים בארץ, מייסד עמותת "תובנה" (הגדולה ביותר אצלנו במגרש). 

הספר ערוך כ"שיחות דהרמה" קצרות בנות מספר עמודים כל אחת ומחולק לנושאים מחיי היומיום שלנו. 

הספר כתוב בבהירות וחדות נפלאות, קריא גם לאלה שלא שמעו על התרגול וסתם סקרנים להבין על מה מדובר. 

מומלץ לשמור ליד המיטה... :)

דרך הלב

ג'ק קורנפילד על בודהיזם, חמלה, חכמה והרבה אהבה. קורנפילד למד, תירגל ומלמד בודהיזם מעל 40 שנה, כותב בצורה נפלאה ומרתקת על הנושאים היותר שנויים במחלוקת, ויותר מכך בצורה נגישה ובהירה. מומלץ לכולם - בין אם לתחילת הדרך או בין אם לאורכה.

הלב הנבון

ספרו השני של ג'ק קורנפילד - מופלא, עמוק ומעורר כמו הראשון אם לא יותר לתחושתי. 

אפשר לקרוא את שני הספרים בכל סדר שתבחרו, ישנם נושאים שנושקים זה לזה אבל לעולם לא מיותר לחזור על מילים ורעיונות כל כך משמעותיים. 

מוזמנים לבדוק גם ב-youtube לגבי ג'ק. 

דברי הבודהה

דברי הבודהה של קרן ארבל הוא אחד הפרוייקטים המרשימים ביותר בתחום הבודהיזם בשפה העברית. 

קרן היא מורה וחוקרת ותיקה בארץ בתחום הבודהיזם. 

קרן חוקרת ומתרגלת בעיקר את זרם התרהוודה (הבודהיזם המוקדם) ובספר זה מביאה עשרות תרגומים לסוטות (סוטרות בסנסקריט) מהקאנון הפאלי (נחשב לדברי הבודהה המקוריים). 

לספר קיים סוג של "מבוא" שנמצא בסופו של הספר ולמי שלא מכיר את המושגים ואת הקאנון הפאלי אני ממליץ להתחיל מאותו מבוא ומשם להמשיך אל הסוטות עצמן. 

ספר חשוב מאוד כדי להבין את יסודות התרגול והדרך הבודהיסטית. 

כוחו של הרגע הזה

ספרו הראשון של אקהארט טולה. ספר חובה לכל מי שמעוניין להבין כיצד בסיס התודעה והאגו עובדים בייחוד בהקשרים של זמן ו"אני". 

טולה כותב בצורה מדוייקת להפליא על חוסר יכולתנו להיות נוכחים ברגע הזה כפי שהוא, כאשר זהו הדבר היחיד הממשי בכל היקום. מתוך הבנה ויכולת בסיסית זו של הפרדה בין תודעתנו על כל התרחשויותיה לבין המציאות האחת הניצבת לנגד עינינו מתגלה פוטנציאל שחרור עצום.

 

 

ארץ חדשה

ספרו השני של אקהארט טולה, לאחר כוחו של הרגע הזה. 

לעניות דעתי הוא כתוב בצורה זורמת ומובנת יותר, אך יש רבים החולקים עלי.

פיתוח והעמקה של ספרו הראשון. מומלץ לקרוא את שני הספרים בסדר הנכון (אך גם לא חובה יחד עם זאת).

כתיבה מדהימה בעיניי, מאותם ספרים שרצוי להחזיק ליד המיטה ולקרוא עמוד ביום, שיכול להזכיר לנו מדי ערב את מהותנו כאן על הכדור. 

 

אומנות האהבה

אריך פרום במיטבו. 

ספר קצר יחסית, כתוב בצורה בהירה, חדה וברורה. פרום מסביר בקצרה את הצורך של האדם לאהוב, לחוש אהוב, את הנפרדות הבסיסית ביותר שלנו בעידן המודרני המביאה אותנו לתשוקה העזה הזו להרגיש "יחד", את הבורות בנוגע לתפיסת  האהבה ולגבי היכולת הבסיסית ביותר שלנו לאהוב. 

פרום מדבר על האומנות של האהבה, על פיתוח היכולת בדומה לכל אומנות אחרת (נגרות, ציור, נגינה וכו'). פרום מחדד ומדבר על כך שאהבה היא בעלת 4 מאפיינים - אכפתיות, אחריות, כבוד והכרות עמוקה עם מושא האהבה.

הספר גרם לי לתהיות רבות בנוגע למושג הזה ובעיקר ליכולת ולפיתוחה בין אם בזוגיות או בין אם בין כל אדם לאדם. מומלץ מאוד!

סידהארתא

 

הרמן הסה בשיאו אם תשאלו אותי. סיפור על בחור צעיר בהודו בשם סידהארתא שיוצא אל מסע חיפושו אחר הברהמן - השלם האחד, ממנו הכל נברא, אנו יכולים להסתכל על זה כחיפוש אחר מה שמתקיים שם מתחת למילה "אני". סיפור מרתק על חיפוש, שמכיל בתוכו את כל האמיתות הגדולות והחשובות. 

הסה עסק ותירגל בודהיזם במשך עשרות שנים ובספר זה, כמו ברבים נוספים, הוא מביא את תובנותיו וראייתו לידי ביטוי.

 

דרך הזן

כל מי שמעוניין להבין, או לפחות לנסות להבין את דרך הזן - זה הספר. 

זן - כשהדאואיזם והבודהיזם נפגשו בסין. אחד הזרמים הפחות מובנים במחוזותינו לתחושתי. 
אלן ווטס - פילוסוף, תיאולוג, סופר, מרצה ואיש רוח יוצא דופן (ראו את מדור הסרטים כאן באתר) בספר שהכניס אותו לתודעה העולמית. 

ספר לא פשוט לקריאה (לפחות שני החלקים הראשונים) בעיקר עקב כך שהתודעה המערבית חושבת בצורה כל כך שונה מהמזרחית (אי אפשר באמת לעשות את ההפרדה הזו כמובן). 

ספר המתים והחיים הטיבטי

 

לאחר ספר המתים הטיבטי שהכניס אל העולם המערבי את תורות המזרח וספציפית את הבודהיזם הטיבטי, מגיע סוגיאל רינפוצ'ה (כותב הספר) ומביא אלינו בצורה צלולה ובהירה את תורות הבודהיזם הטיבטי, את הסתכלותם וחוויתם את חווית החיים והמוות. 

ספר מרתק, שמאפשר לעולם המערבי להתבונן בעצמו ועל הפרדיגמות הבסיסיות ביותר שאנו לוקחים כמציאות הטריוויאלית.

 

 

להכיר במציאות - לדעת שלווה

יונתן הריסון כותב בצורה קולחת ומאוד בהירה מבוא למדיטציה. הסבר ברור ומדויק על תודעתנו, הדרך בה אנו חווים את המציאות שלנו דרך התניות, הרגלים ומסקנות יסודיות שאין להן שחר. 

הספר מתקדם ומאפשר גם לתרגל על עצמנו סוגי מדיטציות שונות שנותנות לנו כלים ליום יום אל מול המוכר וה"אוטומטי".

הנסיך הקטן

 

הספר הידוע והאהוב - אקזופרי באמצעות הנסיך הקטן מגולל בספר קצר זה את כל התורה בצורה אנושית, נעימה ומרגשת. 

אני מזהיר את אלה הרואים בו סיפור ילדים חמוד ואולי גם תובנות מסוימות למבוגרים יותר. הספר מכיל עומקים אין קץ, על תודעה, הוויה, אהבה, האחזות, מחשבה, מרדף, מהות, גוף, חיים ומוות. 

ספר חובה ליד המיטה, לקרוא לאט לאט, לעצור ולהרהר בדרכנו. 

 

זורבה היווני

 

אחד הספרים העצמתיים והמדוייקים ביותר שקיימים בעולמנו. חומר ורוח נפגשים וחוגגים את החיים כפי שהם על חוף כרתים. אלכסיס זורבה היווני שלמד מהעולם ומהבריאות את כל מה שהוא יודע, דרך מלחמות, מכאובים, פחדים, יופי וכיעור אנושי, אוכל ויין והמון אהבה. זורבה חי מתוך שחרור וחוסר עכבות ובדרכו מהווה מורה לכולנו. 

הספר מבחינתי הוא ציטוט אחד ארוך של חגיגת החיים בצורה הברורה והנקיה ביותר. כתיבתו של קזנצאקיס היא עבודת אומנות בפני עצמה. 

כאן אני ארשה לעצמי לציין שלכלבה שלנו קוראים "זורי" על שמו של האחד והיחיד - ונראה שהיא מצדיקה את השם על ידי חווית חיים עצמתית מרגע לרגע על כל מה שמגיע מולה :)

 

הנזיר והפילוסוף

מת'יה ריקאר (ניתן להכיר גם דרך דף הסרטונים) הוא מדען צרפתי שפנה לכיוון הבודהיזם בשלב יחסית מוקדם בחייו. שמו של ריקארד ידוע בכל העולם, הוא איש רוח, מתרגל ומקור ידע אינסופי. 

לריקאר מספר ספרים אך זהו המפורסם ביותר. הספר בנוי ברובו כשיח בין ריקאר לבין אביו המדען ובעצם פונה אל התחום שבין הפיזי למטאפיזי, בין הרוח לחומר - שאלות שעל כולנו לשאול ותשובות מדהימות ועמוקות המצליחות להגיע לעמק השווה ולהכיל את המציאות על מרכיביה. 

ממליץ בחום - אמת גדולה שבאה מאיש גדול. 

אני הוא זה

 

תיעוד של עשרות שיחות עם שרי ניסרגדתא מהרג', בהם אנשים מכל המינים הדתות והגילאים מגיעים אל ביתו שבהודו (סביב שנות ה-70 עם התעוררות הרוח בעולם המערבי) ושואלים אותו את כל השאלות הקשות.

מהרג' מצידו עונה להם ממקום שבו התודעה איננה דואלית, ממקום עמוק של אחדות קיום (עלול להישמע רוחניקי אבל אני ממליץ בחום על הספר). בכל עמוד בו פותחים את הספר ומתחילים לקרוא מתגלה אמת גדולה ועמוקה כמו גם חוסר היכולת שלנו לצאת מתוך עורנו ותודעתנו הצרה אל משהו גדול, רחב ואינסופי אליו אנו שייכים. 

קיצור תולדות הכל

קן וילבר - הוא איש רוח הידוע כפנומן גאון שהצליח באמצעות לימוד, ידע, תרגול ואינטיליגנציה מאוד מרשימה לבצע אינטגרציה של כל הידוע למן האנושי על עולם החומר, הרוח, החברה, הדת, ההסטוריה, התרבות, המדע ועוד לדרך מפורטת, שקשה לקרוא לה פשוטה, אבל היא מדהימה בגאוניותה. פשוט מלאכת מחשבת. 

לוילבר מספר עצום של תלמידים, בעל אוניברסיטה בארה"ב ללימוד תורתו ללא קשר למספר רב של מרכזים המלמדים ומתרגלים דרך שיטותיו. 

ממליץ על הספר למי שמעוניין לאתגר את עצמו בתפיסה אינטגרטיבית של הקיום על כל רבדיו. וללא קשר הרצאותיו ב-youtube נפלאות בפני עצמן (קישור לסרטון באתר).

Please reload

bottom of page